7 kroků v Ekoškole

Metodika 7 kroků je jednoduchým, ale účinným nástrojem k tomu, aby se z Vaší školy stala skutečná Ekoškola. Tato metodika je společná pro všechny země a školy, které se programu Ekoškola účastní.

1. EKOTÝM

Tým lidí založený na dobrovolnosti a zájmu žáků, učitelů, provozních zaměstnanců a také třeba rodičů nebo odborníků. Společně vedou program a naplňují podstatu 7 kroků  na škole.

Podívat se můžete zde.

2. ANALÝZA

Analýza je zjišťování stavu školy i prostředí kolem ní v konkrétních tématech. Díky ní zjišťujeme, co funguje dobře a co je třeba naopak zlepšit.

3. PLÁN ČINNOSTÍ

S pomocí výsledků, které nám dává Analýza, navrhujeme a uskutečňujeme činnosti. Vedou k tomu, jak udržet to, co funguje a zlepšit to, co nefunguje.

4. MONITOROVÁNÍ A VYHODNOCOVÁNÍ

Průběžně zjišťujeme, zda dosahujeme toho, co jsme si naplánovali. Vyhodnocujeme dopad našich aktivit.  Bez toho bychom totiž nezjistili, jestli naše snažení mělo nějaký smysl.

5. EV VE VÝUCE

Škola podporuje v rámci výuky a mimoškolních aktivit všechny žáky a učitele v rozšiřování znalostí, dovedností a postojů v environmentální výchově. Širší znalost ve všech tématech programu Ekoškola pomáhá nacházet jak souvislosti, tak často i řešení environmentálních problémů.

6. INFORMOVÁNÍ A SPOLUPRÁCE

Dáváme vědět o tom, co děláme v rámci programu Ekoškola uvnitř i vně školy. Zároveň rozšiřujeme spolupráci i mimo Ekotým. Dochází tím k zviditelnění a pochopení naši činnosti a motivaci okolí k zapojení do práce v programu.

7. EKOKODEX

Společně ve škole vymyslíme pravidla a hodnoty programu Ekoškola. Jejich dodržováním tak dosahujeme pozitivních změn v nás, na naší škole i v jejím okolí.

Podívat se můžete zde.

Jste střední škola a chcete s Ekoškolou zkusit něco nového?

Zapojte se do Menu pro změnu!

Projděte 7 kroky tématem Zodpovědná spotřeba jídla!

Vzdělávací centrum TEREZA nabízí 40 Ekoškolám možnost účastnit se ve školním roce 2016/2017 mezinárodního projektu Menu pro změnu a využít tak nové téma pro jejich činnost v programu Ekoškola. Více informací na http://www.ekoskola.cz/projekt-menu-pro-zmenu.html .

POZOR! Kapacita škol je omezená, zbývá pár posledních míst pro střední školy.

Všechny byly úspěšné!

Gratulujeme všem oceněným školám!

Audity očima škol.

Ve školním roce 2015/2016 proběhlo 47 auditů na základních a středních školách. Všechny byly úspěšné, svůj titul obhájilo 35 škol a 12 škol získalo svůj první titul.  Zástupci škol si převezmou svůj mezinárodní titul Ekoškola ve Valdštejnském paláci Senátu Parlamentu České republiky a poté se vydají na společnou plavbu Prahou po Vltavě.